Cerkev sv. Križa
Urnik maš na Križni gori:
- Tiha nedelja ob 10.30.
- Prva nedelja v maju ob 10.30.
Semenj, žegnanje:
- zadnja nedelja v avgustu, ob 10.30.
Zgodovina cerkve
Nekdaj je stala na vrhu visoke gore, uro hoda od Fare, kapelica sv. Križa, vidna od vseh strani, in po njej se tudi gora in vas (četrt ure proč) imenujeta Križna gora. Pozneje so to kapelico podaljšali, zraven pa prizidali še lopo in zvonik (oboje odprto), in postala je podružnica s patronom sv. Urhom namesto sv. Križa. Sv. Urh je bil patron do leta 1867, ko so mu posvetili novo cerkev v Žabnici. Dekan Kramer je takrat odločil, da na Križno goro spada patronicij sv. Križa.
Zgrajena je bila okrog leta 1500 kot enoladijska stavba. Je srednjeveška podružnica z dozidanim in preurejenim zvonikom na razgledni legi. Poslikana je s številnimi kakovostnimi freskami, ki so med najlepšimi iz obdobja poznogotskega realizma v Sloveniji. Freske v prezbiteriju predstavljajo odlomke iz legend sv. Urha, ki mu je bila cerkev najprej posvečena. Cerkev je bila leta 2000 razglašena za kulturni spomenik lokalnega pomena.
Podružnica ima tradicionalen tloris, ni pa nastala naenkrat. Najstarejši je zvezdasto obokan prezbiterij. Na južni zunanji steni je na podstrešju ohranjen fragment freske sv. Krištofa. Na zvezdastem oboku v prezbiteriju sta dva figuralna sklepnika: sv. Urh in Marija z Jezusom. Ostali sklepniki so v obliki angelskih glav, rozet in ščitkov. Ves prezbiterij je poslikan s freskami (Kristus vladar, evangelisti, Kajnova in Abelova daritev, Marija z Jezusom in sv. Rozalijo, sv. Neža, sv. Uršula, sv. Polona in sv. Barbara). Na stenah cerkve sv. Križa najdemo upodobljene tudi zanimive legende o sv. Urhu in sv. Korbinjanu.
Iz Urhove legende je prikazan pogovor Urha s konstanškim škofom Konradom. Pogovor se jima je zavlekel v petkovo jutro. Na mizi je ostala večerja, in ko je zjutraj prispel sel, je Urh pozabil, da je že post, in je dal potu za plačilo kurje bedro. Na desnem prizoru vidimo tožljivega sla, ko stoji pred knezom, da zatoži škofa. Ko je hotel pokazati bedro iz torbe, se je to spremenilo v ribo.
Iz legende sv. Korbinjana, zavetnika freisinške škofije, sta naslikana dva prizora. Škof Korbinjan je potoval v Rim. Na poti mu je medved raztrgal mulo. Na Korbinjanov ukaz je postal medved krotak in na drugem prizoru ga že vidimo, kako tovori mulino prtljago.
Na vse strani se razgleduje samotna križnogorska cerkev.
Kot pravi legenda, so jo pričeli zidati v vasi. Kar so podnevi naredili, je patron sv. Urh ponoči prenesel na sedanje mesto.